Najnowsze tekstyJuż wkrótce | WiadomościReportażeZygmunt Jan PrusińskiWywiadyCiekawostkiAfery | NewsletterCzatPoleć stronę

Protest głodowy


Nic się urzędnikom nie przedawnia!

Konstytucja Rzeczpospolitej - Art. 44. mówi - Bieg przedawnienia w stosunku do przestępstw, nie ściganych z przyczyn politycznych, popełnionych przez funkcjonariuszy publicznych lub na ich zlecenie, ulega zawieszeniu do czasu ustania tych przyczyn.

Typ tekstu: PiS inaczej
Autor: Zbigniew Nowak
Źródło: raportnowaka.pl
Publikacja: 2005-05-17 12:58:54
Czytano: 4682 razy


Prawo konstytucyjne
Opieszałość organów ścigania wobec funkcjonariuszy publicznych

Bez łatwego przedawnienia

W niektórych przypadkach mimo opieszałości organów ścigania wobec funkcjonariuszy publicznych karalność przestępstwa ustanie później, niż wynikałoby to z kodeksu karnego.

Ostatnio prasa wielokrotnie informowała o dziwnej opieszałości organów ścigania wobec niektórych osób pełniących funkcje publiczne.

Warto w związku  z  tym przypomnieć  brzmienie art. 44 konstytucji:  „Bieg przedawnienia w stosunku do przestępstw, nie ściganych z przyczyn politycznych, popełnionych przez funkcjonariuszy publicznych lub na ich zlecenie ulega zawieszeniu do czasu ustania tych przyczyn”.

Cytowany przepis ma zastosowanie w odniesieniu do przypadków zaniechania ścigania, które miały miejsce po wejściu w życie konstytucji. Dotyczy to również sytuacji, gdy samo przestępstwo zostało popełnione przed wejściem w życie obowiązującej ustawy zasadniczej z 1997r.

W świetle art. 8 ust. 2 konstytucji art. 44 jest stosowany bezpośrednio, nie jest zatem potrzebne powtórzenie treści tego przepisu w ustawie zwykłej. Ustawa zwykła nie może ponadto zwierać regulacji, które w jakikolwiek sposób zmieniałyby lub osłabiały znaczenie powołanego artykułu konstytucji.

Należy dalej wyjaśnić, że art. 44 musi być wykładany zgodnie z obowiązującymi w Polsce zasadami wykładni konstytucji. Interpretator musi brać pod uwagę ustalone znaczenie danego  terminu  przyjęte  w  doktrynie  prawa konstytucyjnego zastane w chwili wejścia w życie konstytucji poprzez ustawy. Przez przestępstwa „nie ścigane” należy rozumieć przestępstwa, które nie były faktycznie ścigane poprzez podjęcie skutecznych działań zmierzających do wykrycia i ukarania sprawców. Dotyczy to zarówno sytuacji, gdy organy ścigania nie podjęły żadnych działań, jak i sytuacji, gdy organy ścigania wszczęły formalnie postępowanie, ale celowo nie podejmowały przez pewien czas innych działań lub tylko pozorowały ściganie, podejmując działania, które nie miały na celu doprowadzenia do ukarania rzeczywistych sprawców.

Przesłanką stosowania art. 44 jest zaistnienie przyczyn natury politycznej. Należy podkreślić, że zawieszenie biegu przedawnienia ma miejsce wyłącznie w okresie trwania tych przyczyn. W wielu przypadkach udowodnienie, że właściwe organy państwowe jedynie pozorowały ściganie, kierując się przy tym motywami politycznymi, może być bardzo  trudne  lub  wręcz  niewykonalne. Stosowanie  analizowanego  przepisu wymaga w każdym razie starannego zbadania  okoliczności  konkretnej  sprawy i wykazania, że rzeczywiście miały miejsce przesłanki, o których mowa w art. 44.

Zawieszenie biegu przedawnienia dotyczy wyłącznie przestępstw popełnionych przez funkcjonariuszy publicznych lub na ich zlecenie. Istotne jest to, czy dana osoba była funkcjonariuszem  publicznym  w  chwili  popełnienia  przestępstwa.  Warto przypomnieć, że funkcjonariuszem takim jest m. in. osoba będąca pracownikiem organu państwowego, chyba że pełni wyłącznie czynności usługowe. Jak się wydaje,  w art. 44 konstytucji chodzi o czyny pozostające w związku z pełnieniem obowiązków służbowych przez funkcjonariuszy publicznych, jakkolwiek nie zostało to powiedziane jednoznacznie.

Nie ulega wątpliwości, że wielu opisywanych w prasie przypadków opieszałości organów wymiaru sprawiedliwości art. 44 konstytucji nie dotyczy. Nie jest jednak prawdą, że we wszystkich przypadkach takiej opieszałości karalność przestępstwa nie może ustać później, niż wynikałoby to z przepisów kodeksu karnego.

Krzysztof Wojtyczek
Doktor nauk prawnych,
adiunkt w Katedrze Prawa Konstytucyjnego
Uniwersytetu Jagiellońskiego   

Opinia została opublikowana w "Rzeczpospolitej"

 

Od red: Teraz wiadomo dlaczego Prokurator Krajowy wykazuje taką niechęc do pokazywania sygnatur spraw przeciwko członkom Wymiaru Sprawiedliwości.

A może należało by zmienc w tym przepisie konstytucje  i wprawadzic nieprzedawnioane sie afer gospodarczo- prywatyzacyjnych, które nie były ścigane z powodu jak wyżej?

Komentarze internautów

2014-01-08 12:51:51 Katarzynka
Mamy proroka przepowiadającego koniec ojczyzny! Jeszcze (jakoś) Polska nie zginęła!

2009-11-25 18:56:42 Jan K.
Widzę, że ucichł entuzjazm społeczny.
Zaskoczony jestem palestrą Rodaczą.
Koniec Ojczyzny jest już bliski za wstawiennictwem Donalda Tuska i rządu RP.
Zdrajcom się upiecze, bowiem Polak to pospolity idiota, który zamiast walczyć czeka na cud.
Durnie RP.

2009-04-16 21:19:31 Jan Kończyński
Do Zośka. Przepraszam, że po tak długim czasie odpisuję. Tak jestem za prawdziwą demokracją a nie wisielczym zakłamaniem w/g potrzeb teraźniejszych. Gotów jestem oddać dużo więcej iż dobro społeczne jest najwyższą wartością dla przyszłych i obecnych pokoleń.Pozdrawiam gorąco.

2005-05-27 21:08:30 mary1
mam nadzieje ze tez uzyskam satysfakcje za moje cierpienia teraz i mysle ze jak wreszcie rzad sie zmieni i prokuratura zacznie inaczej pracowac i banki nie beda pozwalaly na kontrole jakiejs pani prokurator bo nie bylo aktu oskarzenia ze jestem przestepca i policja nie bedzie robila wywiadow rodzinnych u mojego brata a swoja droga to swietokrzyskie popisuje sie bezprawiem acha dzieki pani prokurator mam konia trojanskiego w moim komputerze

2005-05-26 23:18:52 ZOŚKA
włączam się do komentarza Pana Jana Kończyńskiego - (1) z Pańskiej wypowiedzi wnioskuję iż "pochodząc" lub nawet nie "pochodząc" z tak zwanych sfer WYŻSZYCH ( w różnym tego słowa znaczeniu), jest Pan zwolennikiem PRAWDZIWIEJ DEMOKRACJI!!! (2)jest Pan gotów walczyć o PRAWDZIWĄ DEMOKRACJĘ ?!

2005-05-22 22:00:08 TERESKA
W tej kwestii (zawiłości prawnicze, sądowe, itp., zawikłanie spraw sądowych; niejasności tłumaczeń prawniczych i prokuratorskich ) są TAK OGROMNIE ZAWIKŁANE IŻ NIE JESTEM W STANIE SIĘ WYPOWIEDZIEĆ. "VIVA" PRAWNICY, SĄDZIOWIE i POKURATORZY!!

2005-05-18 12:24:53 do Grześ również taką opinię
podzielam a w swoich zbiorach posiadam KSiążkę którą przekazał mi Poseł Gruszka o Magdalence jest to larytas i wiele z tej publikacji mozna wywnioskować.A co tyczy się poezji nurt wspólczesnego realizmu jest odpowiedni do czasów w jakich żyjemi naznaczony prosto-linijnością słów trafiających do każdego czytelnika.Wierzę, że po latach będzie kroniką prawdy o dniu dzisiejszym, ponieważ opieram się na faktach wyważając każde słowo.Nasi redaktorzy w Polsce nie chcą publikować takiego typu poezji z uwagi na gorący czas przedwyborczy i tym samym ukazują jak dalece są uzależnieni od polityków i politycznych układów.Zagraniczne media są mi przychylni i za to im gorąco jestem wdzięczny.

2005-05-18 12:05:07 Grześ - 3 do p. Jana
Niestety , o poezji nie pogadam , nie jestem humanistą.
Trudno mi osądzać to ,czy Magdalenka była zdradą , czy była to w tamtych czasach konieczność.
Byłem za :grubą kreską" Mazowieckiego - bo wtedy była taka konieczność.
Byłem za lustracją Olszewskiego , bo już była możliwość.
Jestem za radykalizmem działania teraz , bo to chyba "najwyższa pora".

2005-05-18 11:53:26 Szanowni Państwo
Grześ, Bruno Solidarność była ruchem społecznym i dlatego się powiodł plan obalenia komunizmu,lecz spójrzmy też z innej strony...: Gdyby nie zdrada rodaków w Magdalence przez Solidarność, która buduje powoli Proletariat to dziś świat stałby nam otworem.Szeregowy członek Solidarności nic nie wiedział o jej szczytowych powiązaniach.W swoich wierszach zaznaczam ten historyczny fakt ,, królestwo zdrajców'' Czy słyszysz wołanie''Nocny klucz''Do Hymnu''Czarny chleb'' Uliczka ślepców''Niepodległość''i wiersz który wstrzymałem na stronie swojej dotyczący solidarności z uwagi na konkurs literacki jaki odbywa się w obecnej chwili,,Godność'', który ukazuje obraz wielkiej sprawczej siły zniszczenia ducha narodowego i klęski społecznej.http://poezjakonczynski.w.interia.pl ..Nie formą reklamy jest moja strona, ponieważ znana jest w wielu zakątkach Europy, ale warta jest przeanalizowania z uwagi na aspekt sprawy i w świetle wydarzeń jakie nas dziś obejmują. Z wyrazami poszanowania J. Kończyński.

2005-05-18 10:02:07 Brunon
Święte słowa Jana Frycz Modrzewskiego.

2005-05-18 08:57:55 Grześ - 3
Cenię sobie bardzo patriotyczne komentarze pana Jana.
Jednocześnie uważam ,że zmieniający się czas daje inne wezwania.
Solidarność , w której działałem przed ćwierćwieczem była ruchem ideowym , niestety ten zryw doprowadził do zastąpienia jednych szumowin innymi.

2005-05-18 08:47:22 A co ci do tego?
Pojebani jesteście

2005-05-18 00:51:41 Do Longina
Qwa - longin, co ty pieprzysz o jakims wykształceniu. Zrozum Bucu, przez ostanie 15 lat ministarmi finansow w III RP byli profesorowie ekonomi, nie znający pojęcia zaokrąglenia liczby!
Więc nie - za przeproszeniem Posła Nowaka - nie pierdol głupot!

2005-05-17 23:00:03 JACEK
chciałem sciągnąć pliki o Musiale z morawicy ale dupa blada.
NIE DA SIĘ ZAPISAĆ
Panie Nowak
zrób Pan cos do cholery

2005-05-17 19:44:23 Longin
Widzę że Pan uzupenił odnośnik zatytułowany "Kim jest Nowak" tylko nic tam nie ma o wyższym wykształceniu które rzekomo tam Pan posiadł.

Dodaj swój komentarz

Zanim dodasz komentarz:
Przeczytaj informacje o polityce prywatności, dobrach osobistych i zbieraniu danych (kliknięcie rozwinie planszę z informacjami)

Twoje imię:


Mail (tylko do wiadomości redakcji):
Twój komentarz:
Suma liczb 2 i 1:
 
do początku strony

Copyright © 2005-2018 RaportNowaka

Kontakt z nami